През годините, преминали в работа с клиенти, желаещи да подобрят начина си на живот, винаги съм ги подтиквала към приема на течности (вода) преди, по време и след тренировка.
Наскоро изгубих ума и дума, когато разбрах, че мои „колеги” забраняват на своите клиенти да пият вода по време на тренировката, дори и 2 часа след приключване на заниманието.
Къде е логиката във всичко това?
Аз ще защитя, от позицията на компетентен специалист, точно обратното на тези остарели твърдения и отживелици.
Без вода животът е невъзможен. Затова именно водата се счита за един от най-важните компоненти в човешкото тяло. Нашето тяло съдържа близо 55-75% вода. Мускулите също съдържат към 70% вода, докато мазнината в тях е само 22%. Чрез водата нужните хранителни елементи се придвижват до клетките. Когато човек не приема достатъчно количество вода дневно, тялото само по себе си започва да я “складира”. Това се нарича водно тегло. Явлението се получава, когато тялото складира повече вода, отколкото е нужно. Има няколко причини, поради които хора са предразположени към водно тегло. Една от тях е приема на храна богата на натрий, скорбяла или въглехидрати.
От какво количество вода се нуждаем дневно? Според някои специалисти нужното количество е не по-малко от 3 литра. При положение че, всеки човек е различен сам по себе си, аз лично смятам, че приемането на вода е различно в зависимост от здравословното му състояние, физиологични данни и физическа активност. Колкото повече енергия изразходвате, толкова повече се нуждаете от вода. Вода може да се набави от различни източници - плодове, зеленчуци, сокове, чай. Независимо от всичко това, приема на чиста форма вода е най-благоприятен за организма. За хората, които "не обичат“ да пият вода вариантите са да добавят лимон, лайм, портокал, мента, джинджифил и др., за да я направят апетитна за прием. Поради факта, че градската вода съдържа голямо количество хлор, по-добрият вариант е приемането на бутилирана, ниско минерализирана питейна вода.
Вода и отслабване? Шокира ме гледката от жени, „увили” себе си с прозрачно кухненско фолио във фитнес залите. В кой век все пак живеем? Това може само да навреди на тялото, но не и да подобри функционирането му. Голяма е вероятността от претопляне на организма, а от там и до топлинен удар. Това, че се потите, не означава, че намалявате мастната тъкан около мускула, а само водата в мускула, която бързо се набавя след това. По-добре разнообразете заниманията, като добавите към тях кръгови тренировки със силови упражнения за всяка мускулна група със собствената тежест на тялото или леки тежести и повече повторения. Доказано е, че след занимания от такъв вид горенето на калории продължава осем часа след приключването им. При тренировка от аеробен характер горенето на калории е по-малко: 2-3 часа. Нивото на кислород в кръвните телца е по-голямо, когато тялото е добре хидратирано. Колкото повече кислород се съдържа в тялото, толкова повече мастна тъкан ще се изгори за енергия. По този начин не само ще се разделите с неприятните мастни образувания около мускулите ви, но ще бъдете изпълнени с енергия.
Затова сами си задайте въпроса, кое е по-ефикасно за вас - това да лишавате организма си от вода, за да сте „по-леки” с 1 килограм след тренировка или да пиете вода, за да се предпазите от дехидриране, съчетано с правилно изградена програма за намаляване на телесната мазнина, а не телесната ВОДА!?